neden balık limon

Balık Limon neden beraber tüketilir?

Balık Yanında Neden Limon Tüketelim? Tadını Güzelleştirmek?  Kötü Kokuyu Azaltmak? Pişirme Hatalarını Kapatmak?  Omega-3 Emilimini Artırmak?  ve    Balık Kılçığı Yanlışlıkla Yutulursa Limonun Onu Erittiğine İnandığımız İçin mi  Acaba ?

Hepsinde doğruluk payı olmakla beraber son yapılan bir çalışmada;

Limon suyunun, balık üzerindeki çürümeye neden olan ve hastalık yapıcı (patojen) bakterileri yok etmede etkili olduğu bulunmuştur.

Özetle;

Balık yerken hastalanmamak için;

  • Taze olmasına dikkat edelim
  • İyi pişirildiğinde emin olalım (fırın,buğlama, ızgara )
  • Bolca limon sıkalım ki ağzımızın tadı kaçmasın….

Portakal Suyunun Yağ Yakıcı Özelliği:

2019 Ekim ayında balıklar üzerinde yapılan bir çalışmada, balıklara portakal suyu extresi verilmiş. Çalışmanın sonucunda portakal suyu extresinin hem bağırsakta hem de beyinde, leptin A, ghrelin, oreksin, pro-opiomelanocortin (POMC) ve nöropeptit Y (NPY) gibi obezite ile ilgili bazı genleri modüle ettiği görüldü. Portakal suyunun lipolitik aktivite ile balıklarda yağlanmayı azalttığı görülmüş.

POMC geni, kromozom 2p23.3 üzerinde bulunur. POMC geni, hipofiz bezinin hem ön hem de ara loblarında eksprese edilir. Bu gen , prohormon dönüştürücüler olarak bilinen subtilisin benzeri enzimler tarafından bölünme yoluyla kapsamlı, dokuya özgü, translasyon sonrası işleme tabi tutulan 285-amino asit polipeptit hormonu öncüsünü kodlar . Şifrelenmiş protein esas olarak dört göğüs bölme alanının kullanıldığı  hipofizin kortikotrop hücrelerinde sentezlenir ; normal steroidogenez ve normal adrenal ağırlığın korunması için gerekli olan adrenokortikotropin (ACTH) ve β-lipotropinbaşlıca nihai ürünlerdir.

POMC’nin işlenmesi, temel protein dizilerinin bölgelerini içerdiği gösterilen bölgelerde glikosilasyonları, asetilasyonları ve kapsamlı proteolitik bölünmeyi içerir. Bununla birlikte, bu yarılma yerlerini tanıyan proteazlar dokuya özgüdür.

Bir çalışma, bir polimorfizmin sadece obez hastalarda daha yüksek açlık insülin seviyeleri ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır . Bu bulgular, melanokortin yolunun obez deneklerde olası bir gen-çevre etkileşimini gösteren glikoz metabolizmasını modüle edebileceği hipotezini desteklemektedir . POMC varyantı, polijenik obezitenin doğal geçmişinde yer alabilir ve tip 2 diyabet ile obezite arasındaki bağlantıya katkıda bulunur. 

Balığın yanında hangi amaçla limon yenilirse yenilsin bu kişini tercihi; ancak limonla aynı aileden olan portakal suyunun yağ yakıcı özelliğinin varlığı çalışma ile ispatlanmış oldu.

Obezite ile mücadelede bol bol narenciye tüketelim…

Dr. Mustafa İkizek

www.drmustafaikizek.com

Görüşmeyi Başlat
💬 Randevu Talebi
Merhabalar ,
size nasıl yardımcı olabilirim