Başarı Nedir ?

Başarı  nedir ?  denince herkesin aklına çok farklı kavramlar gelmektedir.

Başarıyı;

  • Kimimiz eğitim seviyesine
  • Kimimiz kariyer seviyesine
  • Kimimiz para ve güç kazanmaya bağlayabiliriz.

Çocuğunun başarısını her şeyden fazla önemseyen bir anneyi düşünün. Hafta içi özel okul hafta sonları özel kurslar için sürekli koşuşturan ve kendini dahi unutan bir anneyi düşünün. Çocuğunun başarısı adına kendi arkadaş çevresinden ve zevklerinden vazgeçen bir anneyi düşünün. Beklenmedik bir anda ortaya çıkan bir trafik kazası veya müzmin bir hastalık bu annenin her şeyi alt üst etmeye yetecektir. Hasta yatağında çocuğunu gördüğünde artık tek isteği çocuğunun sağlıklı olmasıdır. Artık geride kalan hedefler anlamını yitirmiştir.

 

İş hayatında koşuşturan para kazanma hırsı ile gözüne uyku girmeyen şirketini büyütmek ve daha fazla para ve güç elde etmek için durmadan çalışan bir iş insanını düşünün. Beklenmedik bir anda ellerinde titreme veya psikolojik sorunların ortaya çıkması ile tüm hayatı birden mahvolabilir. yıllarca çalışıp çapaladığı ve elde ettiği kazanımlarını bir anda kaybedebilir.

 

başarı mutluluk getirir

başarı mutluluk getirir

 

Bunun gibi hayat hikayeleri her gün tüm dünyada binlerce kez yaşanmaktadır. Başkalarının hayatında veya haber kanallarında gördüğümüz olaylar bizi hiçbir zaman yakalamayacak zannederiz. Belki de kendimize, yakınlarımıza bu tür olayları yakıştıramayız. Unutmamak gerekir ki; bu dünyada hiç kimse özel değildir. Her an, herkes istenmeyen olaylarla karşılaşabilir.

Başarı her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmaktır

Büyük sonuçlara yol açmasa bile, yaptığınız her şeyin en iyisini yapmaya çalıştığınızda başarı elde edilebilir. Elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız, çabalarınızdan gurur duymalısınız.

Başarı, somut hedefleri doğru şekilde belirlemektir.

Hedef belirlerken gerçekçi ve somut olun. Başarı soyut hedefler koymaktan gelmez. Nereye gittiğinizi biliyorsanız, sonuçta planlanan hedefe varmasanız bile bu kendi başına bir başarıdır.

Başarı, ihtiyaç ve istek arasındaki farkı anlamaktır.

Aylık yükümlülüklerinizi yerine getirebilir ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirseniz başarılı olursunuz. Ne zaman bir şeye kesinlikle ihtiyacınız olduğunu ve ne zaman yapabileceğinizi tanımlamak genellikle finansal istikrara yol açar ve başarılı olmanın harika bir yoludur.

Başarı yapabileceğinize inanmaktır.

Eğer yapabileceğinize inanıyorsanız, başarılı olursunuz. Öz inanç doğal olarak herkese gelmez, bu nedenle planlarınızdaki hedeflere ulaşabileceğinizi kendinize söyleyebilirseniz, çok başarılısınız demektir.

 

ASLINDA VE ÖZÜNDE BAŞARI: Çocuklarımız ve kendimiz adına yukarıdaki hedeflere ulaşabilmek için fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olabilmeyi başarabilmektir.

Gerisi lafügüzaf tır.

Görüşmeyi Başlat
💬 Randevu Talebi
Merhabalar ,
size nasıl yardımcı olabilirim