Bel Ağrısı Tedavisinde İhmal Edilen Seçenekler: KAYROPRAKSİ ve OSTEOPATİ

İnsanların yaklaşık % 90’ı yaşamlarının bir döneminde sırt ve bel ağrısı çekerler. Bel ağrısı şikâyeti olanların % 95’i 3–12 hafta içinde koruyucu tedbirlere başvururlar. Bel ağrılarında tedaviye yaklaşım çok önemlidir. Hangi tür ağrıların tedavisiz iyileşeceği ve hangi ağrılarda hemen sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğinin bilinmesi, hastaları istenmeyen sonuçlardan koruyacaktır.

 Akut Sırt Ağrısının En Sık Nedenleri:

 • Siyatik Ağrı
 • Kas Ağrısı / Ligament Yaralanması
 • Dejeneratif Artrit
 • Dejeneratif Disk Hastalığı
 • Spinal Kanal Darlığı

Sırt Ağrım Varsa Ne Yapmalıyım?

Birçok kişi önceki deneyimlerine dayanarak kendi sırt ağrılarını teşhis eder ve ağrıyı reçetesiz satılan ilaçlar veya dinlenme ile tedavi etmeye çalışırlar ve bazen de başarılı olurlar. Aileler, arkadaşlar ve komşularda bel ağrısı ile ilgili yerli yersiz bilgilerini bir hekim edası ile paylaşmaktan hoşlanırlar. Ancak bu bilgilerin çoğu kulaktan dolma şehir efsaneleridir. Hastaları bu bilgilerle sıklıkla yönlendirmeye çalışırlar. Bununla birlikte, herkesin farklı bir biyolojik alt yapısının olduğu ve diğer hastalara uygulanan tedavinin sizde de işe yaracağı kanaati doğru değildir.  Bazı bel ağrılarında istenmeyen sonuçlar oluşmaması için hızlı karar verip harekete geçilmelidir.

Riskli  şikayetler;

 • Şiddetli Sırt Ağrısı
 • Bacaklarınıza Yayılan Ağrı
 • Bağırsak veya Mesane İnkontinansı (Kaçırma )
 • Bacak kaslarında  Zayıflama-İncelme
 • Uzun süren yüksek Ateş
 • Bacaklarda veya Ayaklarda Renk Değişiklikleri
 • Bir Haftadan Fazla Süren Şiddetli bel ağrısı

Akut Sırt Ağrısı Nasıl Yönetilir?

Akut bel ağrısının tedavisinde sıklıkla başvurulan tedavi yöntemleri: konservatif tedavi ve yoğunlaştırılmış tedavilerdir. Bu ayrım sağlık profesyonelleri tarafından yapılmalı ve uygulanmalıdır.

Ağrı Yönetiminde konservatif uygulamalar;

Önleme tedbirleri, istirahat, soğuk/sıcak uygulamalar, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve fizik tedaviyi içerir. 1 – 2 gün boyunca yatak istirahati önerilebilir. Bu süre zarfında, yürüme, ev temizliği, oturma veya ağır yük kaldırma gibi sırtınızı zorlayabilecek işler yapılmamalıdır. Doktorunuz sırt kaslarınızı esnek tutmak için hafif egzersizler yapmanızı isteyebilir. Önleme tedbirleri çok önemlidir ve en önemli yönetim tekniğidir. Konvansiyonel uygulamalar, ağrıyı tedavi etmenin ve onu kontrol altına almanın zor olduğu durumlarda,  rehabilitasyon sürecine ciddi katkılar sunacaktır.

Önleme Yöntemleri Şunları İçerir:

 • İyi Dengelenmiş Bir Diyet
 • Düzenli Egzersiz Programı
 • Sigarayı Bırakmak
 • Kiloyu Azaltma
 • İyi Vücut Mekaniği (Duruş, Ağır Nesneleri Kaldırma, İş Yeri Değerlendirmesi ve Değişiklikler)

Bu program çerçevesinde hastaların % 95 i iyileşir. Bu tedavide önemli olan iki durum vardır: kimlerin bu tedavi yöntemine başvuracağı iyi değerlendirilmeli ve bu yöntemi uygulayanların sabırlı olmaları.  Bu iki hususa dikkat edildiği takdirde başarı şansı çok yüksek olacaktır. Unutulmamalıdır ki  ağrı insanları en çok panikleten ve depresyona meyilli hale getiren bir durumdur. Ağrı yönetimi sanıldığı kadar kolay değildir. Sağlık profesyonelleri ile beraber yönetim, hastaları gereksiz operasyonlardan kurtaracaktır. Her türlü tedaviye rağmen ağrısı azalmayan şikâyetleri düzelmeyen hastalar elbette ki olacaktır. Bu gruplarda bile cerrahi seçenek en son çare olmalıdır.

Kayropraktik / Osteopati Tedavi Yöntemleri:

Konvansiyonel tedavi yaklaşımlar herkesin tek başına uygulayabileceği yöntemler değildir. Hastalar, birilerinin yardımı olmadan bu süreçleri kolaylıkla sürdüremezler. Karyopraktik ve osteopatik uygulamalarla beraber konvansiyonel tedavi yaklaşımlarını sürdürmek hastalar açısından çok daha kolay olacaktır.  

Bel ağrısı aslında sebepsiz olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunu değildir. Kas iskelet sorunları ve bunlara bağlı olarak yaralanmalar, kemiklerdeki yapısal bozulmalar ve bağ dokusunda oluşan insitabilite (gevşeme veya sıkışma) ağrıyı tetiklemektedir. Ağrının önemli bir kısmında kas ağrıları ve bunların sebep olduğu durumlar esastır. İnsan bedenini sağ ve sol diye ikiye ayıracak olursak her bireyde zamanla baskın olan taraf güçlü ve diğer taraf zayıf olacaktır. Sonuçta dengesiz bir durum ve sağlaklarda sağ bel ve kalçada, solaklarda sol bel ve kalçada ağrı oluşacaktır. Tedavi sürecinde kas iskelet sistemi bir bütün olarak değerlendirilmeli ve boyu kısalmış kaslar incelenmeli zayıf olan kaslar uyarılmalıdır. Bu tedavi yaklaşımı ile beraber konvansiyonel yaklaşımların uygulanması süreci hızlandıracak ve ağrılarının hafiflemesine ve sonuçta tedavinin başarısına yardımcı olacaktır.

Ayrıca kas iskelet sistem ağrılarının uzun sürmesi durumunda  mide bağırsak ve mesane şikâyetlerinin de ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir.  Çünkü yürümemizde aktif rol oynayan karın iç kasları ile içi organlar arasında güçlü bağlar bulunmaktadır.  Osteopatik tedavi uygulamaları ile organların rahatlatılması ve oluşan problemlerin ortadan kaldırılması mümkün olabilmektedir.

Sonuç olarak;

İnsanı ayakta tutaniskelet ve kas sistemi değil; prensipleri ve inançlarıdır.” | Albert Einstein

Sizler de doğru tedavi yöntemini bulup sabır ve inançla bu prensipleri uygulayabilirseniz bir çok problemi kolaylıkla çözebilirsiniz.