el kurutma makinaları

El kurutma makinaları nda  edilmesi gereken önemli noktalar

El kurutma makinaları ndaki bilinmeyen gerçekler hastalıkların yayılma sebebi olabilir. Grip salgınlara neden olan virüsler ve diğer hastalıklara neden olan gerek virüs gerekse bakterilerden uzak olabilmenin en sağlıklı yolu ellerinizi sık sık ve iyice yıkamaktır.

Enfeksiyonların en hızlı yayıldığı alanlar kalabalık olarak gezilen yerler ve umumi tuvaletlerdir. Umumi tuvaletlerde hijyen koşullarına maksimum düzeyde uymak sizleri bulaşıcı hastalıklardan bir nebze de olsa koruyacaktır. Umumi tuvaletlerde dezenfeksiyon amaçlı olarak çoğunlukla bulunan yardımcı maddeler, el dezenfeksiyonu için sıvı sabunlar, bazı tuvaletlerde kağıt havlular ve bazı tuvaletlerde ise jet akımlı el kurutucular bulunmaktadır.

Umumi tuvaletlerde yüksek hızlı jet hava kurutucularından kaçının. Araştırmalar göstermiştir ki mikropları temizlemek yerine daha çok mikropları yayma yönünde işlevi olduğunu ortaya koymuşlardır. Aynı durum sıcak hava kurutucular için daha az ölçüde geçerlidir.

Sık sık el yıkamanın hastalıkların yayılmasıni önleyici anahtar bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Yıkamanın akabinde kurutulmayan eller virüs ve bakterilerin yayılmasına sebep olur. Bu nedenle kurutma işlemi hastalıkları önlemede aynı derecede önemli bir adımdır.

 

Kapsamlı araştırmalar el yıkamayı her zaman desteklemiş ve birçok araştırmada el yıkama ve el kurutma tekniklerine odaklanmıştır.

Son yıllarda yapılan bir araştırma;

Jet hava kurucularını ve ılık hava kurucularını kağıt havlularla karşılaştırmıştır. Buldukları sonuçlar herkesi şaşırtacak düzeyde. Jet hava kurutucularını yerden farklı yüksekliklerde incelemişler.

 özetle:

Jet hava kurutucuları sıcak hava kurutucusundan 20 kat ve kağıt havlulardan 190 kat daha fazla virüs ve bakterileri yaydığı görülmüştür.

Virüslerin yayılım etkisi en çok yerden 60 -130 cm yükseklik arasındaymış. Bu da küçük bir çocuk için yüz seviyesidir. 

Jet hava kurutucuları havayı ultra yüksek hızlarda yanlara doğru zorlar. Sıcak hava kurutucuları buharlaştırma ile çalışır. Kağıt havlular suyu emer.

Sonuçlar bizlere göstermiştir ki;

Ellerinizi kağıt havlularla kurutmak sadece daha hızlı kurutmakla kalmaz, aynı zamanda sürtünme de bakterileri temizler.

Umumi alanlardaki havlu kurutucularda en az jet kurutucular kadar hastalık yayıcıdır. Uzak duralım…

Ellerinizi yıkamanın en iyi yolu sabunlarla iyice en az 20 saniye köpürtülmeli, sonra iyi bir durulama ve sonuçta kağıt havlu ile durulama mekanik olarak da temizlemedir.

Son Çare: El Dezenfektanları

El dezenfektanları hiç yoktan iyidir. Ancak görünür kir veya kalıntıyı temizlemezler, tüm mikropları öldüremezler ve tüm zararlı kimyasalları temizleyemezler.

El dezenfektanı tek seçeneğiniz ise, içeriğinde en az % 60 alkol olduğundan emin olun.

Umumi bir tuvalette olduğunuzda, çocukları jet akım kurutuculardan uzak tutun. Kağıt havlu varsa kullanın, bence en iyisi her daima cebimizde kağıt mendil olması…

 

Görüşmeyi Başlat
💬 Randevu Talebi
Merhabalar ,
size nasıl yardımcı olabilirim