en etkili tıbbi Bitkiler

En Etkili Tıbbi Bitkiler

Türkiye ‘de En Çok Bilinen ve Üzerinde Araştırma Yapılan en etkili tıbbi Bitkiler yaşadığımız çografyada çok sayıdadır. Burada tüm toplum tarafından bilinen ve yurtdışında da kabul gören bilimsel olarak ta etkinliği ispat edilmiş en önemli olanlarını sıralayalım.

  • Devedikeni / Enginar         Karaciğer koruyucu etki
  • Adaçayı                                      Ağız mide bağırsak iltihaplanmasında etkili
  • Lavanta                                      Sedasyon ve anti-mikrobiyal  etkili
  • Çörekotu                                   Romatizmal hastalıklarda ve tüm kronik hastalıklarda koruyucu etkili
  • Sarı Kantaron                         Sedasyon  ve yara bakımında etkili

 

Devedikeni , çoğunlukla Asteraceae familyasındaki kenarlarda keskin karıncalanma yaprakları ile karakterize bir grup çiçekli bitkinin ortak adıdır . Karıncalanmalar bitkinin her tarafında da olabilir – sapta ve yaprakların düz kısımlarında. Bu karıncalanmalar bitkiyi otçullar tarafından yenilmekten koruyan bir uyarlamadır . Tipik olarak, bir involucre bir fincan veya kap ile alt eğimli Bir devedikeni en çiçekbaşları her benzer bir kopça şekli ile.

Karşılaştırmalı dikenlik miktarı türlere göre önemli ölçüde değişir. Örneğin, Cirsium heterophyllum en az dikine sahiptir, Cirsium spinosissimum ise tam tersidir. [1] Tipik olarak, kuru ortamlara adapte edilen türler daha fazla dikine sahiptir.

Bazen alınır devedikeni terimi tam da bu bitkilerin anlamına kabile Cardueae : (Cynareae eş anlamlı) [2] , özellikle cinsler Carduus , Cirsium , ve Onopordum . [3] Bununla birlikte, bu kabile dışında bitkiler bazen dikeni olarak adlandırılır ve bu yapıldığında, “dikeni” bir oluşturacak polyphyletic grubu.

Bir devedikeni olduğu çiçek amblemi ait İskoçya’da ve Lorraine yanı sıra amblemi Britannica Ansiklopedisi .

Bienal deve dikeni, yüksek yaban hayatı değerleri için özellikle dikkat çekicidir, tozlayıcılar için bol çiçek kaynakları, saka kuşu gibi kuşlar için tohum besleyici, kelebek larvaları için yeşillik ve kuş yuvalarının astarı için aşağı doğru şeyler üretir. [4] [5] [6]

Sarı Kantaron 

Çiçeklenme döneminde bitkinin çiçek ve tomurcukları veya tüm toprak üstü kısımları toplanarak hemen kurutulduktan sonra kullanılır. Avrupa’da uzun süredir ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan Amerika’da da oldukça popüler bir bitki türüdür. Geçmiş tarihlerde sarı çiçekleri toplanarak güneş ışığı alan bir yerde zeytinyağında bekletilirdi. Bu yağ kırmızı renk aldıktan sonra oluşan merhem yara iyileştirici olarak ve özellikle de yanık yaraları ile yatalak hastalarda oluşan yaralarda tedavi edici olarak kullanılırdı. Bitki eski Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında kötü büyülere karşı koruyucu olarak ünlenmişti.

Özellikleri

  • Hiperisin ve psödohiperisin gibi bileşikler bitkinin %0.05-0.3 ünü oluşturan karakteristik bileşenleridir. Bunun yanında bitkide %0.9-5.0 oranında hiperforin ve adhiperforin ile yaklaşık %4 kadar çeşitli flavonoid türevi bileşikler bulunmaktadır.
  • Çay şeklinde ve hazır tablet veya kapsül halinde preparatları mevcuttur.
Görüşmeyi Başlat
💬 Randevu Talebi
Merhabalar ,
size nasıl yardımcı olabilirim