iltihap azaltıcı soslar

İltihap Azaltıcı Soslar

 iltihap azaltıcı gıdalar giderek önemini arttırmaktadır. İster Romatoid Artrit, ister Diyabet, isterse Hipertansiyon hastası veya sağlıklı bir birey olalım, gıdaların tedavi edici etkisi bilinmelidir. Besinlerin düzenleyici ve koruyucu etkileri ile bilinçli farkındalık oluşturarak sağlığımıza katkı sunmak mümkündür. Yaşadığımız çağda her türlü sorunlu gıda soframıza kadar gelebilir. Seçici olmak ve beslenme protokollerini akıllıca yönetmek her bireyin artık bilmesi gereken temel konulardan biridir. Gıdalardaki anti-inflamatuar özellik çok iyi bilinmeli ve uygulanmalıdır. Her öğünde anti inflamatuar gıda bulunmalı veya sos olarak gıdalara eklenmelidir.

Mevsim sebzeleri ile hazırlanmış salata veya yemeklerimize kullanmak üzere sos örneği;

  • 2 Diş Sarımsak
  • 1 Yemek Kaşığı Öğütülmüş Kekik
  • 1 Bardak Sızma Zeytinyağı
  • ½ Bardak Taze Limon Suyu

Küçük dokunuşlarla diyetinizin anti-inflamatuar etkinliğini arttırmak çok kolay. Hazırladığınız sos ile salatayı süsleyerek harika etkiler oluşturabilirsiniz.

Sarımsak hakkında bilinmesi gerekenler

Allium sativum , bir baştan büyüyen çok yıllık bir çiçekli bitkidir. Bir metreye kadar büyüyen uzun, dik bir çiçekli sapa sahiptir. Yaprak bıçağı düz, doğrusal, katı ve yaklaşık 1.25-2.5 cm genişliğindedir. Bitki, Kuzey Yarımküre’de Temmuz’dan Eylül’e kadar pembe ila mor çiçekler üretebilir. Baş kısmı kokuludur ve karanfili çevreleyen bir iç kılıf ve  kılıf yapraklarını saran  dış katmanlarını içerir. Sarımsak uygun zaman ve derinlikte ekilirse, daha verimli ürünler alınabilir [11] Hermafrodit çiçekleri üretir .  Ürmeyi arılar, kelebekler, güveler ve diğer böcekler sağlar. tozlaşma . [12]

Kökeni ve başlıca türleri

Aşılanma veya yabani türlerle tozlaşma sonucu çapraz testi yapma kabiliyetini sınırlayan birçok çeşidinin sterilitesi nedeniyle,  yabani atalarının tanımlanması zorlaşmaktadır .  Yabani türlerin ataları   arasında Allium tuncelianum , Allium macrochaetum ve Allium truncatum bulunmaktadır.    Bunların hepsi Orta Doğu’ya özgüdür. [13]

Allium sativum , doğallaştığı alanlarda vahşi doğada yetişir . Britanya’nın “yabani sarımsak”, “karga sarımsak” ve ” tarla sarımsak ” sırasıyla Allium ursinum , Allium vineale ve Allium oleraceum türlerinin üyeleridir . Kuzey Amerika’da, Allium vineale (“yabani sarımsak” veya “karga sarımsak” olarak bilinir ) ve “çayır sarımsak”, “yabani sarımsak” veya “yabani soğan” olarak bilinen Allium canadense , tarlalarda yaygın yabani otlardır .nÇin’in Yunnan eyaletinde bulunan tek diş sarımsak  inci veya solo sarımsak olarak da bilinir. Türkiyede ise iç anadolu bölgesinde özellikle kastamonu taşköprü bölgesinde halkın önemli bir geçim kaynağıdır.

Mustafa ikizek

Görüşmeyi Başlat
💬 Randevu Talebi
Merhabalar ,
size nasıl yardımcı olabilirim