Kıyafetiniz Stresiniz Olmasın, Canınız Sıkılmasın

Gündelik hayatta sabah uyanır uyanmaz ilk aklımıza gelen şey belki de bugün ne giyeceğinizdir. Yanlış tercihiniz stres oluşturup tüm günü rezil edebilir. Boyun ağrısı baş ağrısı, kol omuz ağrısı, ayak ağrısı yapabilir. Seçilen kıyafet bir cerrahin ameliyat yapacağı sırada eline tam uyumlu eldiven gibi olmalıdır, aksi durum problemlere gebedir.

Kıyafet tercihinizi etkileyen unsurlar;

  • Toplantınız vardır buna göre tercih yaparsınız
  • Mesleğiniz icabı sürekli olarak aynı tarz giyindiğiniz için sadece renk seçimi yaparsınız
  • Bayanlarda takı çeşidi ve saç tarzı her zaman önemlidir
  • Serbest meslek mensubuysanız ne giydiğiniz önemli değilse askıda ne varsa onu giyersiniz
  • İş insanısınız; saat, kravat, takım elbise, ayakkabı rengi uyumlu olması sizin için çok önemlidir
  • Önemli bir görüşmeye gidiyorsunuz, muhatabınızı etkilemek için aklınızdaki en iyi seçimi yapmak istersiniz

Sayamadığım birçok neden kıyafet tercihinizde sizi yönlendirmektedir.

Bunları yaparken ruh beden sağlığı unutulmamalıdır.

Dikkat etmediğimiz ancak unutmamanız gereken faktörler;

 – Seçtiğiniz kıyafet sizinle tam uyum içerisinde olmalı, kıyafetin sizce rahatsız edici bir yönü varsa ondan vazgeçin,

– Bazen pahalı bir kıyafet hoşumuza gitmese de giymek zorunda hissedersiniz, gün içerisinde sizi rahatsız edecekse lütfen o kıyafetten ebediyen vazgeçin elden çıkarın. Size uymayan bir kıyafet başka bir kişi için biçilmiş kaftan olabilir, dostlarınız faydalansın.

–  Ayakkabı seçimi en çok dikkat edilmesi gerek unsurdur. Topuklu, sıkan, sert bir ayakkabı tüm gününüzü rezil edebilir ve ayak burkulmasına neden olabilir.

– Bazen kıyafetin etiketi bile boyun ağrısına neden olabilir. Etiket en pahalı marka bile olsa lütfen kesin kurtulun

–  Takıların alerjik olmamasına kıyafetin üretim hammaddesinin pamuk, keten ağırlıklı olmasına dikkat edelim, alerjiniz yok ise yünde olabilir.

– Kıyafet alırken sadece marka ve fiyatına göre tercih çoğu zaman rahatsız edici olabilir. İyi bir marka diye özellikle erkekler denemeden alır giderler. Evde pişman olurlar, sonra istemeye istemeye giymek zorunda kalırlar. Denemeden sizce tam içinize sinmeden ucuzda olsa, pahalı iyi markada olsa almayın.

– Kronik bir hastalığınız varsa, kıyafet tercihinizde yukarıda saydığımız tüm tercihleri yok sayın. Sadece rahat edeceğiniz kıyafetler giyin.

-Mevsim geçişlerinde ayakkabı ve üst kıyafetlere dikkat edin soğuk algınlığı olabilir akciğerinizi üşütebilir ve ayağınız kayıp kırığa neden olabilirisiniz. Soğuk havaya, zemin kayganlığına dikkat edelim.

 – Belki de en önemli nokta sabah hazırlık yaparken birbirimizin kalbini sudan sebeplerle kırmayalım, tüm gününüz rezil olabilir. Konsantrasyon kaybı ve kızgınlıkla iş arkadaşlarınızın da kalbini kırabilirsiniz. Bazen geri dönüşsüz hatalar istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Buna neden dönüp baktığınızda ütülü olmayan gömlek, hazır olmayan çorap, işe geç kalma telaşı. Değer mi tüm bunlara?

Kıyafet tercihiniz sizi çok mutlu da edebilir, mutsuz da. Akılcı giyim stratejileri ile olumsuz faktörleri olumluya çevirebilmek sizi elinizde.

Dr. Mustafa İKİZEK

www.drmustafaikizek.com