obezite tedavisi

Obezitenin tedavisi

Obezitenin tedavisi batı toplumlarında ve ülkemizde ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. AİLELER, ilkokul çağına kadar çocuklarında kiloyu fazla sorun etmezlerken, çocukları yaş alıp ergenlik dönemine yaklaştıkça tedirgin olmaya başlarlar.

Aslına bakılırsa obezite bebeklik döneminden itibaren sorun olarak algılanmalı ve takip edilmelidir. Obezite yalnızca bir kilo sorunu değildir, bir dizi metabolik bozuklukla ilişkilidir. Obezitenin temel sorunu kronik inflamasyon ve şeker-yağ metabolizmasında oluşan problemlerdir. (güvenilir kaynak )

Kardiyak problemler, nörolojik sorunlar, diz, ayak bileği ve kalça eklemindeki sorunlar ve hormonal düzensizlikler obezitenin neden olabileceği hastalıklardan bazılarıdır.

İnsanoğlu fazla kilolardan kurtulma dendiğinde mucize aramayı sever.

Rahatımız hiç bozulmasın, keyfimiz kaçmasın,  fazla hareket etmeden üstüne üstlük her şeyi yiyip içip aşırı kilolardan kurtulmak isteriz.

Bazı özel durumlar hariç kilo matematiksel bir problemdir.  Aldığımız enerjiden daha azını harcarsak kalan enerji bize kilo olarak geri dönecektir. Bilimde de bu durumun aksi söz konusu değildir. Çok yemek yediğimiz müddetçe kilo verilmesi neredeyse imkansızdır. Hareket ederek enerji harcamamız gerekiyor ve tabi ki daha az kalori almak şartıyla…

 Son 30 yılda sanayileşme ile birlikte yüksek kalorili gıdalar hayatımıza girdi, girmeklede kalmadı beslenme alışkanlıklarımızı alt üst etti. Sonuç, obezite, aşırı kilolar, sağlıksız ve mutsuz bir toplum…

Modern dünyanın bize hediyesi : Obezite

Gıdaların sahip olduğu kalorileri bilinmeden bilinçsizce tüketilmesi obezite ile mücadelenin önündeki en büyük sorundur. Obezite sanılanın aksine bir zengin hastalığı değildir. Amerikan toplumunda obezlerin önemli bir kısmı hamburger ve kola ile beslenen gelir durumu düşük olan kesimlerdir. Amerika’da ‘’çöp gıda’’ ya da ‘’fast food’’ tarzı beslenme ülkemize kıyasla çok daha ucuzdur. Ülkemizde obezite daha çok zengin kesimin hastalığıdır, denilebilir.

Kilo vermede temel amaç yağ hücrelerinden kurtulmaktır. Bu işin kolay yolunu bulanlarda vardır: ‘’liposuction yöntemi’’  ile yağlarını aldıranlar. Unutulmamalıdır ki fizyolojik olmayan kilo verme metotlarından hiçbirisi doğru uygulamalar değildir. Belki kilolardan geçici bir süre kurtulabilirsiniz ancak hesaba katmadığınız başka sorunlar başınızı ağrıtmaya başlayabilir. Bitkisel ürünler kilo vermek için en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Oysa her bitkisel ürün zararsızdır algısı yanlıştır. Bu ürünler değerlidir ve tıbbı faydaları olabilir ancak uygun dozda ve uygun şekillerde ve uygun kombinasyonlarla doğru ellerde kontrollü bir şekilde kullanılmadığı durumlar istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Unutulmamalıdır ki ilaç ile zehir arasındaki fark, dozudur, yani kullanılan miktarın farkıdır. Örneğin yılan zehrinin ilaç yapımında kullanıldığı bir gerçektir.

Yine ülkemizde obezite tedavisinde fitoterapötik ürünlerin önemli bir kısmında amaç ticari kaygılar olduğundan dikkatli olmakta fayda vardır.

Obezitenin tedavisi nde  nelere dikkat etmeliyiz ?

Kilo verme süreçlerinde kullanılan ürünlerin en önemli yönü metabolizma hızını artırmalarıdır. Kilo ile mücadele eden bireyler bu ürünleri kullanmadan önce sportif faaliyet ve kalori kısıtlaması gibi doğal yöntemlerle metabolizmalarını hızlandırmazlarsa kullanılan ürünlerin başarı şansı çok azdır. Mucize vaat edenler maalesef üzülerek söylüyorum umut tacirliği yapmaktadırlar. Bağırsak hareketlerini arttırarak sıvı kaybına neden olarak kısa sürede 4-6 kilo verdirmek obezite ile mücadele değildir. Ya da Sağlık Bakanlığı tarafından obezite tedavisinde kullanılan, kalp ve beyin hücrelerinde oluşturduğu yan etkileri nedeniyle satılması yasaklanan sibutramin molekülünün gizlice bitkisel karışımlara ekleyivermek yasal sorunlar dışında insani ve vicdani değildir. Aldığınız bitkiler doğal olmayabilir, farmakolojik bir ilaç olabilir.

Metabolizmayı hızlandıran moleküller elbette yok değildir. Bunlarla ilgili dünyanın çeşitli yerlerinde birçok çalışma yapılmıştır, yapılmaya da devam edecektir. Yağ dokusunda metabolizmayı arttırarak lipitlerin atılımını hızlandırmak her zaman istenen bir durumdur. Bu nedenle bu yol obezite için terapötik bir hedeftir. Asya’daki geleneksel ilaçlarda kullanılan Brucea javanica lipolitik-yağ parçalayıcı bir aktiviteye sahip olduğu ve kilo alımını bastıran eşsiz terpen kimyasalları içerir.

Brucea javanica’nın meyvesi Çin tıbbında kullanılan tescilli bir üründür. Obezite dışında uzun yıllar kanser, sıtma, siğil tedavisinde ve kronik hastalıklarda anti inflamatuvar ajan olarak kullanılmaktadır.

         Obezite toplumsal bir sorundur ve birçok hastalığın anasıdır. Bu salgın hastalıkla mücadele etmek toplumsal ve insani bir görevdir. Bu sorun öncelikle ailelerin ve hekimlerin sorunudur. Bunların dışında bu konuyla ilgilenenlerin politik ve ticari kaygıları olabilir. Hekimler ve konuyla ilgili akademisyenler olarak obezite ile mücadele ederken etik kurallardan ve insani özelliklerimizden ödün vermememiz gerekir.

      Unutulmamalıdır ki obezite bir hastalıktır, hem de salgın bir hastalıktır ve hastaların en çok güvenmesi gerek kişiler kendi hekimleridir.

Dr. Mustafa İkizek

 

Görüşmeyi Başlat
💬 Randevu Talebi
Merhabalar ,
size nasıl yardımcı olabilirim