Oolong çayı

 

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı na az fermente olmuş siyah çay denilebilir. Geleneksel bir Çin çayıdır. Toplum olarak sık tükettiğimzi yeşil ve siyah çay ise Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Siyah çay tam fermente, yeşil çay fermente edilmemiş çay yapraklarıdır. 

Tüm çay yaprakları, oksidasyon adı verilen kimyasal bir reaksiyon üreten belirli enzimler içerir. Oksidasyon yeşil çayın yapraklarını koyu siyah bir renge dönüştüren kimyasal reaksiyondur. Siyah çay sanılanın aksine fırınlarda yakılmaz, fermentasyon sonucunda siyahlaşır. Oolong çayı ise, ikisinin arasında bir yerdedir, bu yüzden kısmen oksitlenir.

Oolong çayı nın kökeni

 Çince isminin kökeni hakkında yaygın olarak benimsenen üç açıklama vardır.  Oolon çayı haraç çay, Dragon-Phoenix Çay ve uzun ve kıvırcık yapıda olduğu için  Kara Ejder çayı olarak adlandırıldı.

“Wuyi” teorisine göre, oolong çayı ilk olarak Wuyi Dağları bölgesinde ortaya çıkmıştır. Bu durum, Wuyi Çay Şarkısı (Wuyi Chage) ve Çay Masalı (Chashuo) gibi Qing-hanedan şiirleri tarafından kanıtlanmıştır . Oolong çay adını, orijinal olarak üretildiği Wuyi Dağı’nın bir kısmından aldığı söylenir.

Başka bir hikaye, zor bir günün çay toplama işleminden sonra bir geyik tarafından dikkati dağıldığında oolong çayını keşfeten Wu Liang adlı bir adamın  topladığı bir kenara koyduğu bitkilerin geri dönmeyi hatırladığı zamanda  oksitlenmeye başlaması sonucu kesfedilmiştir.

Tüm çayların arasındaki fark, çayın nasıl işlendiği ile ilgilidir.

Yeşil çay en az siyah çay kadar bilinir. Yeşil çayın üstün olduğu birçok konu vardır. Anti enflamatuar, antiaging etkisi siyah çaydan daha güçlüdür. Ancak alışık olduğumuz siyah çayın damak zevki nedeniyle pek kullanılmak istenmez. Siyah çaya nazaran daha yavan kabul edilir. Oolong çayı, tam bu noktada iyi bir alternatif olabilir.

Oolong çayının kısmi oksidasyonu, rengi ve karakteristik tadını yeşil ve siyah çaydan daha farklı bir hale getirir. Tadı yeşil çaydan daha iyi, içimi siyah çaydan daha hafiftir.

Yeşil çayın tadını beğenmeyenler için pratik öneri;

Çayınızı kısmen yeşil, kısmen siyah çay ile demlersiniz hem tadı daha güzel hem de yeşil çayın antienflamatuvar etkisinden daha fazla yaralanmış oluruz.

Dr. Mustafa İKİZEK

 

Görüşmeyi Başlat
💬 Randevu Talebi
Merhabalar ,
size nasıl yardımcı olabilirim