Romatoid Artrit Oluşum Nedenleri

Romatoid Artrit Nedir?

Artrit, eklemlerde iltihaplanma (kızarıklık, sıcaklık, şişme ve ağrı) için genel bir terimdir. Romatoid Artrit, vücudun her iki tarafındaki eklemlerde (örneğin, her iki el, bilek ve / veya diz) ortaya çıkan ve diğer Artrit tiplerinden ayırt edilmesine yardımcı olan bir tür kronik (devam eden) Artrittir. Eklemlerin dışında, Romatoid Artrit bazen cilt, gözler, akciğerler, kalp, kan, sinirler veya böbrekler de dahil olmak üzere vücudun diğer kısımlarını etkileyebilir.

Romatoid Artrit otoimmün bir hastalıktır, yani hastanın bağışıklık sistemi (vücudun enfeksiyonla mücadele sistemi) kendisine aşırı tepki gösterir. Sonuçta, Romatoid Artrit semptomlarının bir kısmına veya tümüne neden olabilir.

Romatoid Artritten Kimler Etkilenir?

Romatoid Artrit, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1,3 milyondan fazla ve Türkiye ‘de 800.000 kişiyi etkilemektedir. Kadınlarda erkeklerden 2,5 kat daha yaygındır. Genellikle 20 – 50 yaşları arasındaki kişilerde görülür; bununla birlikte, küçük çocuklar ve yaşlılar da Romatoid Artrit gelişebilir.

Romatoid Artrite Ne Sebep Olur?

Romatoid Artritin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, aşağıdaki faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanılmaktadır:

  • Genetik (Kalıtım)
  • Anormal Bağışıklık
  • Çevre
  • Hormonlar
  • Sigara İçimi
  • Fiziksel veya Duygusal Stres

Cinsiyet, kalıtım ve genler, bir kişinin Romatoid Artrit geliştirme riskini büyük ölçüde belirler. Örneğin, kadınların Romatoid Artrit geliştirmesi erkeklerden yaklaşık üç kat daha fazladır.

Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

  • Eklem ağrısı
  • Şişme Sertlik
  • Yorgunluk  (Özellikle sabahları veya uzun süre oturduktan sonra oluşan yorgunluk ve aşırı uyku hali )

Romatoid Artrit her kişiyi farklı şekilde etkiler. Bir çok insanda, eklem semptomları birkaç yıl içinde yavaş yavaş gelişebilirken, bazı insanlarda ise Romatoid Artrit hızla ilerleyebilir. Romatoid Artritin temel hedef noktası eklem aralığındaki kıkırdaklardır. Kıkırdak normalde eklemler arasında bir “amortisör” görevi görür. Kontrolsüz iltihaplanma, eklem deformitelerine yol açan kıkırdağın tahrip olmasına ve yıpranmasına neden olur. Sonunda, kemiğin kendisi aşınır, potansiyel olarak eklemin füzyonuna (eklemlerde kaynama/yapışma ) yol açar. Bu sürece, eklemlerde üretilen ancak aynı zamanda vücutta dolaşan ve semptomlara neden olan spesifik hücreler ve bağışıklık sisteminin elemanları yardımcı neden olur.