UYKUYU KAÇIRAN MEYVELER

Uykuyu Kaçıran Meyveler

Uykuyu kaçıran meyveler i  yatmadan önce bir çok kişi bilinçsizce tüketmektedir. Meyvelerin vitamin ve liflerden zengin besinler olduğu herkesin malumudur.

Vitaminler, metabolizmamızdaki dahil oduğu reaksiyonlarda metabolik süreci hızlandırarak bizi daha zinde ve uyanık tutarlar.

Bu nedenledir ki hiçbir vitamin ilacının akşam kullanılması istenmez, sabah kahvaltıdan sonra tok karna alınması önerilir.

Aslında tüm meyveler uykuyu kaçırma potansiyeline sahiptir.

Burada en fazla rahatsız edici özellikte olanlar karbonhidrat içeriği fazla olanlardır.

Karbonhidrat içeriği yaz meyvelerinde daha fazladır.

Yaz gecelerinin kısa olaması meyve sonrası hemem uyunması rahatsızlığın şiddetini arttırabilir.

Gece uyuyamama sabah kalkmakta zorlanma karın şişliği gaz sancı en sık görülen şikayetlerdir.

En sık yapılan hatalı meyve tüketimi

Avokado

Avokado , vücudumuza saatlerce sürecek enerji veren vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar içerir. Çok miktarda lif içerirler, kan şekerlerimizi sabit tutarlar, böylece bu şeker yükseklerinden kaçınabiliriz, ardından düşükleri engeller.

Akşam tüketmek yerine sabah meyve tabağınıza avokado eklemeyi deneyin, lezzetli kremsi bir kıvam için bir smoothie’ye atın veya  istediğiniz soslarla tüketin

Karpuz

En küçük sıvı kayıplarında bile en iyi hissetmenize yardımcı olur.

Diyetinizi yüksek su içeren yiyeceklerle doldurmanız önemlidir (meyve ve sebzeleri düşünün) ve karpuz en iyi kaynaklarımızdan biridir. Bu nefis meyve yüzde 90 sudur, çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlar ve kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilecek amino asit L-sitrulin içerir.

Nihai hidrasyon ve enerji patlaması gece sizi son derece rahatsız edeceğinden akşam yemeğinden sonra  tüketmeniz sorunludur. Sabah öğlen veya ikindi vakti idaeal saatlerdir.

Muz

Muz , koşarken yakıtınızdır. Potasyum dolu bu meyve, şekerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatan ve büyük bir magnezyum ve B vitamini kaynağı sağlayan iyi miktarda lif içerir.

Olgun bir muz, olgunlaşmamış bir muzla karşılaştırıldığında, şeker şeklinde daha kolay mevcut enerji sağlayacaktır. Yeşil yerine çilli ve sarı olmalıdırlar. Nişastanın şekere dönüştüğünü böylelikle doğru bir şekilde sindirip enerji için kullanabilir. Gece tüketilmesi yoğun şeker nedeni ile sorunludur.

Kayısı,Şefatali, Kavun ,Kiraz da gece tüketilmesi sorunlu enerji ve vitamin oranları yüksek gıdalardır. 

Meyveleri güneş batmadan tüketmeniz daha sağlıklıdır

Görüşmeyi Başlat
💬 Randevu Talebi
Merhabalar ,
size nasıl yardımcı olabilirim