Uyumanıza Yardımcı Olan ve Ağrılarınızı Azaltacak 5 Yiyecek Önerisi

Doğru Ye, Daha İyi Uyu !

Romatizmal hastalıklarda özelinde tüm kronik hastalarda kaliteli uyku çok önemlidir. Gerek yiyeceklerimizdeki hatalar, gerekse hastalığa bağlı ağrılar nedeni ile uyku kalitesi sıklıkla bozulmaktadır. Kaliteli uyku hastalıkların iyileşmesinde pozitif etkiye sahiptir. Uykuda organizma parasempatik moda geçerek kendini düzeltmeye yenilemeye toksik maddeleri elimine etmeye ve gastrointestinal sistemi temizlemeye çalışmaktadır. Sağlıklı beslenemiyor ve romatizmal bir hastalığımız da var ise uyku sorunları, durumu daha da kötüye götürecektir. Uykusuzluğun birçok hastalığa da davetiye çıkardığı bilinen bir gerçektir.

Gıdalarımızda yaptığımız hatalar ve çok yoğun bir hayat tempomuz uyku kalitemizi her geçen gün daha da kötüye götürmektedir.  Sürekli acelemiz var. Bir yerlere yetişmeye çalışıyoruz.  Ayaküstü yemeler ile öğünleri geçiştiriyoruz. Hayatımız koşuyor biz arkasından kovalıyor onu yakalamaya çalışıyoruz. Yorgunuz iyi uyuyamıyor zinde uyanamıyoruz. Anneyiz işimiz var, sorumluluklarımız var hepsinin eksik olduğuna inanıyor ve daha iyisi yapmak için daha çok çalışıyor, daha çok yoruluyor, daha çok uykuya ihtiyaç hissediyoruz. Ancak hayat serüveninde durum daha da kötüye gitmektedir.

İyi uyku, gün boyunca kendinizi iyi hissetmenizde büyük bir etkiye sahiptir ve beslenmenizin bu duruma katkısı sandığınızdan daha etkilidir. Uyku kalitemizi ve ağrılarımızı azaltmak aşağıda sıralanan önerilerle mümkün olabilir. Gıdalarımızın lifli gıdalardan zengin ve içerik olarak vitamin B6, B12 ve folik asit ile birlikte seratoninden zengin olması özlenen bir uykuya yardımcı olacaktır.

1. Karmaşık Karbonhidratlar

Tam tahıllı ürünleri, ekmekleri ve kahverengi pirinci kucaklayın. Doğal tahıllı ürünler, B1, B5 ve B6 içeriğinden zengin yiyeceklerdir. Tercihiniz bu yönde olsun. Beyaz undan yapılan ekmek, makarna, kurabiye, kek gibi ürünler ve basit karbonhidrat yapıdaki şekerli yiyeceklerden sakının. Bu tarz ürünler serotonin seviyelerini düşürme eğilimindedir ve uykunuzu bozacaktır.

2. Orta Yağlı Proteinler

Triptofan, seratonin sentezinde kullanılan aminoasittir. Fermente peynirler, triptofan aminoasidinden zengin oldukları için kanda seratonin seviyelerini arttırma eğilimindedir. Yüksek yağlı peynirler, tavuk kanatları veya derin yağda kızartılmış balıkların sindirimi daha uzun süreceğinden uyku kalitesi bozulacaktır. Mümkünse proteinden zengin gıdaları öğlen vaktinde veya geç ikindide tüketelim. Akşam geç vakitte tüketilen gıdalar uykunuzu sabote edecektir.

3. Doymamış Yağlar

Doymamış yağlar sadece kalp sağlığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda serotonin seviyenizi de iyileştirir. Doymamış yağlardan zengin Fıstık, Ceviz, Badem, Kaju, Fındık Ve Antep Fıstığı tüketilmelidir. Doymuş ve trans yağlardan zengin patates kızartması, patates cipsi veya diğer yüksek yağlı atıştırmalık gıdalardan kaçınılmalıdır. Bunlar serotonin seviyenizi düşürecektir.

4. İçecekler

Bazı içecekler uykuyu artırabilir veya önleyebilir. Yatmadan önce içmek için iyi gelebilir.  Yatıştırıcı özelliğe sahip Lavanta, Sarı Kantaron, Papatya, Melisa, Kedi Otu Veya Nane gibi bitkisel çaylar tüketilebilir. Kafeinli içeceklere gelince, uyku güçlüğü çeken hastaların son bardağını saat 14: 00’a kadar tüketmelerini tavsiye ediyorum.  Kafen insanları farklı şekilde etkileyebilir ve en küçük uyarıcı bile sizi uyanık tutabilir.

5. Taze bitkiler

Taze yeşil yapraklı bitkiler vücut üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Gündelik olarak öğünlerimizde mevsim salatasının tüketilmesinin hem bağırsak sağlığı hem de uyku kalitesi açısından pozitif etkisi olacaktır. Yeşil yapraklı bitkiler folik asit içeriğinden zengindir. Tıbbi bitkiler olarak değerlendirilen adaçayı ve fesleğen, gerilimi azaltan ve uykuyu destekleyen kimyasallar içerir. Adaçayı ve fesleğen ile kendi ev yapımı eriştenize sos yapmayı deneyin. Yapması kolaydır ve ev yapımı soslar mağazalardan alınanlardan daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, uyarıcı etkisi olduğu için geceleri kırmızı biber veya karabiber gibi baharatlardan kaçının.

Yukarıda sıralanan öneriler hem eklem ağrılarınızı azaltacak hem de yastığa başınızı koymadan uyumanıza yardımcı olacaktır.

İyi uykular Tatlı Rüyalar!