Vitiligo Bulaşıcı Bir Hastalık Değildir

Vitiligo, deride pigment kaybından kaynaklanan beyaz alanların görüldüğü, otoimmün bir deri hastalığıdır. Sebepleri arasında birçok neden sıralanabilir. En sık yüz, dudak, el, kol, bacak ve genital alanlar olmak üzere vücudun herhangi bir kısmı etkilenebilir. Dünya nüfusunun %1’nde görülür ve erkek, kadın ve tüm ırkları eşit oranda etkiler. En çok Albinizim ile karıştırılır.

Vitiligo hastaları sosyal anlamda çeşitli sıkıntılar yaşarlar. Hastalığı bulaşıcı bir hastalık zannederek hastalardan uzaklaşır ve hatta tokalaşmak bile istemezler. Lezyonların yüz ve ellerde olması hastaları en rahatsız eden bölgelerdir. Gerek sosyal çevrenin davranışları gerekse hastalığın oluşum sürecindeki psikolojik sorunlar hastalarda içe dönük bir karakter oluşturmaktadır.

Vitiligo aslında bir hastalık olarak bile değerlendirilmemeli yapısal cilt değişikliği olarak görülmelidir. Elle dergisi vitiligolu manken Winnie Harlow u kapak yaparak bu farkındalığa dikkat çekmiştir. Bu farklılığın kabul edilmesi bireylere ‘’vebalı muamelesi yapılmaması ‘’ toplumsal bir görevdir.