yeşil çayın faydalaları

Yeşil Çay ve Zindelik

Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olarak lanse edilir.

Aşağıdakileri içerebilecek birçok sağlık yararı olan antioksidanlarla doludur

  • gelişmiş beyin fonksiyonu
  • yağ kaybı
  • kansere karşı koruma
  • kalp hastalığı riskini azaltmak

Daha bir çok faydası sıralanabilir.

Sağlıklı biyoaktif bileşikler içerir

Yeşil çay, nemlendirici bir içecek olmaktan daha fazlasıdır. Yeşil çay bitkisi, son içeceğe dönüştüren bir dizi sağlıklı bileşik içerir.  Çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi sağlık yararları olan doğal bileşikler olan polifenoller açısından zengindir .  Yeşil çay, epigallokateşin-3-gallat (EGCG) adı verilen bir kateşin içerir . Kateşinler, hücre hasarını önlemeye ve diğer faydalar sağlamaya yardımcı olan doğal antioksidanlardır.

Bu maddeler vücutta serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri ve molekülleri hasara karşı koruyabilir. Bu serbest radikaller yaşlanma ve birçok hastalık türünde rol oynar.

EGCG yeşil çayda en güçlü bileşiklerden biridir. Araştırma, çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğunu test etti. Yeşil çaya tıbbi özelliklerini veren ana bileşiklerden biri gibi görünmektedir (2Güvenilir Kaynak).

Yeşil çay ayrıca sağlığınıza fayda sağlayabilecek az miktarda mineral içerir.

Daha kaliteli bir yeşil çayın markası seçmeye çalışın, çünkü daha düşük kaliteli markalardan bazıları aşırı miktarda florür içerebilir (3Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, daha düşük kaliteli bir marka seçseniz bile, faydalar hala herhangi bir riskten daha ağır basmaktadır

 

 Yeşil çayın beyin üzerinde olumlu etkileri 

Yeşil çay sizi uyarmaktan daha fazlasını yapar, aynı zamanda beyin fonksiyonunu arttırmaya yardımcı olabilir.

Anahtar aktif bileşen, bilinen bir uyarıcı olan kafeindir .

Kahve kadar içermez, ancak çok fazla kafein almakla ilişkili gerginlik etkilerine neden olmadan bir yanıt üretmek için yeterlidir.

Kafein, adenosin adı verilen inhibitör bir nörotransmitteri bloke ederek beyni etkiler. Bu şekilde, nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin konsantrasyonunu arttırır

Araştırmalar sürekli olarak kafeinin ruh hali, uyanıklık, reaksiyon süresi ve hafıza da dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini iyileştirebileceğini göstermiştir ( güvenilir kaynak  ).

Bununla birlikte, kafein yeşil çayda beyin güçlendirici tek bileşik değildir. Ayrıca kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-theanine içerir

L-theanine, anti-anksiyete etkileri olan inhibitör nörotransmitter GABA’nın aktivitesini arttırır. Ayrıca dopamin ve beyindeki alfa dalgalarının üretimini arttırır ( Güvenilir Kaynak).

Çalışmalar, kafein ve L-teaninin sinerjistik etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Bu, ikisinin kombinasyonunun beyin işlevini iyileştirmede özellikle güçlü etkilere sahip olabileceği anlamına gelir (Güvenilir Kaynak, Güvenilir Kaynak).

L-theanine ve az miktarda kafein nedeniyle, yeşil çay size kahveden çok daha hafif ve farklı bir vızıltı verebilir.

Birçok insan, kahveye kıyasla yeşil çayı içtiklerinde daha istikrarlı bir enerjiye sahip olduklarını ve çok daha üretken olduklarını bildirmektedir.

Görüşmeyi Başlat
💬 Randevu Talebi
Merhabalar ,
size nasıl yardımcı olabilirim